Ogrevajmo se varčno
Zbrali smo najpomembnejše informacije in napotke za odjemalce toplotne energije. Pozivamo k varčni porabi. PREBERITE VEČ.
Za vse informacije (sprememba akontacije, sprememba plačnika, naslov za pošiljanje, naročilo na e-račun,…) smo dosegljivi na tel. št. 02 620 73 30 ali na e-naslovu Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..
Spremenjen obratovalni čas toplotnih postaj - obvestilo odjemalcem
Z novembrom 2024 smo pričeli s spremenjenim obratovalnim časom toplotnih postaj, in sicer:
- med 02:00 in 04:00 zjutraj - reduciran režim (znižana temperatura ogrevne vode)
- med 04:00 in 23:00 – normalni režim
- med 23:00 in 02:00 – toplotna postaja ne obratuje.
Obratovalni režimi se dotikajo obratovanja toplotne postaje v večstanovanjskem objektu in ne ogrevanja v posameznem stanovanju. V stanovanju si željo po ogrevanju prilagajate z nastavitvijo radiatorskih ventilov oz. sobnih termostatov. Če ogrevanja ne želite, ventile preprosto zaprete.
Priporočila za nastavitev termostatskih radiatorskih ventilov:
- dnevni režim – nastavitev na stopnjo 2,5 – 3 (od 5)
- nočni režim (čas spanja) – nastavitev na stopnjo 2 (od 5).
Zakaj podaljšan režim ogrevanja?
Priporočljivo je, da se stavbe ogrevajo konstantno čez celoten dan, zlasti, da se čez noč ne ohladijo preveč. Sedaj, ko so se na večini večstanovanjskih stavb v mestu izvedle nove fasade ter zamenjalo stavbno pohištvo, so se toplotne izgube bistveno zmanjšale. To pomeni, da lahko stavbo ogrevamo z nižjimi temperaturami skozi celoten dan in se nam ni potrebno bati, da bi za to porabili več energije. Seveda tak način ogrevanja ni priporočljiv v stavbah, ki so slabo izolirane, saj so toplotne izgube prevelike. Prednost daljšega režima ogrevanja je v tem, da še zlasti ob jutrih za dosego primerne temperature v prostoru (priporočilo 20 - 21 °C), porabimo manj energije, kot bi sicer, prostor pa se ogreje v krajšem času z nižjo temperaturo ogrevne vode. Nižja temperatura ogrevne vode pa pomeni tudi manjše izgube toplote in poškodbe na cevovodih ter opremi ogrevalnega sistema. Podobno je tudi na viru (v kotlovnici). Obratovanje le-te je bolj konstantno, kotlovska oprema ni preobremenjena, temperature ogrevne vode so nižje, s tem pa tudi izgube v transportu toplote do toplotnih postaj. Za racionalno rabo energije je potrebno upoštevati vsa priporočila, ki jih lahko najdete na naši spletni strani.
Ceniki oskrbe s toplotno energijo v Mestni občini Ptuj
Aktualni cenik oskrbe s toplotno energijo, veljaven od 1.7.2024.
ARHIV CENIKOV: januar 2024, december 2023, julij 2023, junij 2023, januar 2023, november 2022
Oskrba s toplotno energijo iz daljinskega ogrevanja
Podjetje Javne službe Ptuj, d. o. o., od leta 2012 izvaja dejavnost oskrbe s toploto v Mestni občini Ptuj. Območje distribucije toplote obsega cca. 7,5 km2 in je med manjšimi v Republiki Sloveniji. Proizvodnja toplote se izvaja v dveh večjih kotlovnicah s skupno nazivno toplotno močjo 19,906 MW, in sicer:
- Kotlovnica EO1 – Volkmerjeva cesta 20 in
- Kotlovnica EO2 – Rimska ploščad BŠ.
Do leta 2023 se je za proizvodnjo toplote uporabljal izključno zemeljski plin, od takrat naprej pa se za proizvodnjo uporabljata dva primarna energenta, in sicer:
- lesni sekanci za proizvodnjo pasovne energije ter
- zemeljski plin za potrebe vršnih potreb po toploti.
Kot upravljavec sistema daljinskega ogrevanja (SDO Ptuj), podjetje nastopa kot proizvajalec in distributer toplote hkrati. SDO Ptuj tvori še distribucijsko omrežje v skupni dolžini cca. 6 km ter skupno 53 toplotnih postaj, ki so nadzorovane preko dispečerskega centra v kotlovnici na Volkmerjevi cesti.
Območje distribucijskega sistema si lahko ogledate v portalu PISO – Prostorski informacijski sistem občin >> VSTOPI - PISO - Prostorski informacijski sistem občin (geoprostor.net).
Tržne dejavnosti
Upravljanje s kurilnicami:
Kot tržno dejavnost se podjetje ukvarja z upravljanjem individualnih kotlovnic oz. kurilnic, naj si bo v poslovnem ali stanovanjskem objektu. Obseg upravljanja s kurilnico vključuje:
- Vsakodnevni nadzor na delovanjem kurilnih naprav,
- skrb za pravilno in varno delovanje,
- skrb za opravljanje vseh zakonsko obveznih pregledov in meritev kurilnih in drugih naprav v kurilnici,
- razdelitev stroškov ogrevanja, v skladu s predpisi, med etažne lastnike,
- 24-urno dežurno službo v času ogrevalne sezone.
V kolikor vas zanima naša storitev, nam pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., da skupaj analiziramo vaše potrebe in vam izdelamo najugodnejšo ponudbo.
Druge storitve
Zraven upravljanja s kurilnicami, se podjetje ukvarja tudi z drugimi storitvami, kot npr.:
- strojno-inštalaterska dela v manjšem obsegu,
- elektro-inštalaterska dela v manjšem obsegu,
- odčitavanje radiatorskih delilnikov stroškov ogrevanja (Sontex),
- izdelava razdelilnikov stroškov ogrevanja in priprava letnih poročil za odjemalce,
- popravila in vzdrževanje inštalacij za gretje, kot npr.: menjava radiatorjev, manjše predelave cevovodov, zamenjava radiatorskih ventilov ipd.,
- periodična zamenjava merilnikov toplotne energije (MTE) v večstanovanjskih stavbah, ki obsega demontažo, umerjanje in montažo ali dobavo novega MTE.
V kolikor potrebujete našo storitev, nam pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..
Zakonodaja:
- Odlok o izvajanju izbirne lokalne gospodarske javne službe oskrba s toplotno energijo v Mestni občini Ptuj.
- Sistemska obratovalna navodila za distribucijski sistem toplote za geografsko območje Mestne občine Ptuj (Uradni list RS, št. 24, 18.2.2021), s pričetkom veljavnosti 5.3.2021.
- Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli.
Povezave:
- Ministrstvo, portal energetika
- Obrazložitev delitve stroškov za toploto
- Pogosta vprašanja in odgovori o delitvi in obračunu stroškov ogrevanja v večstanovanjskih stavbah
- Priklop na omrežje daljinskega ogrevanja: Subvencija | Eko sklad
- Optimizacija sistema ogrevanja v večstanovanjski stavbi | Eko sklad
- Javni poziv ZER 2024 Nepovratne finančne spodbude za zmanjševanje energetske revščine | Eko sklad